Bakü Slavyan Ü.


KISA TARİHÇE :

Ardahan Üniversitesi 2008 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi ve Ardahan Meslek Yüksekokulu ile Ardahan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Kafkas Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek Ardahan Üniversitesi bünyesine katılmıştır. Üniversitenin merkez yerleşkesi Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Ardahan'dadır.

ŞEHİR ÖZELLİKLERİ :

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesindeki sınır illerinden olan Ardahan, sınırları içerisindeki Damal Dağları'nda beliren Atatürk silüeti ile ünlüdür. Her yıl Haziran ayının 15 ile Temmuz ayının 15’ine kadar saat 18’den itibaren Karadağ sırtlarında Atatürk’ün bu silueti net olarak yaklaşık 20 dakika izlenmektedir. Ardahan'da bu tarihlerde Damal Şenlikleri düzenlenmektedir. Ardahan, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanısıra, elverişli koşulları nedeniyle, adeta bir kış turizmi cennetidir. İl merkezine 12 km. uzaklıktaki Yalnızçam Köyü-Uğurludağ mevkiindeki ve Projesinde golf sahası da bulunan Yalnızçam Uğurludağ Kayak ve Turizm Merkezi’nde ilk etapta mekanik tesisler ile Çeşner mevkiinde günübirlik sosyal tesislerin yapımı tamamlanmıştır.

BURS VE YURT İMKANLARI :

BURS OLANAKLARI: Ardahan ili sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ile Çıldır, Damal, Göle, Hanak, Posof ilçelerinin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca öğrencilere çeşitli burslar verilmektedir. Ayrıca Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Ardahan’da Ardahan - Göle yolu üzerinde Kredi Yurtlar Kurumu’na ait 500 kişilik yurt bulunmaktadır. Ardahan Üniversitesi Köy Hizmetleri Kampüsü içerisinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu’na ait 300 kişilik yurt bulunmaktadır. Ayrıca Ardahan’ da öğrencilerin barınabilecekleri özel yurtlar da mevcuttur. Öğrenciler ortaklaşa ev tutarak da barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Özellikle TOKİ Konutları öğrencilerin tercih ettikleri semtlerdendir.

SPOR OLANAKLARI VE SOSYAL YAŞAM :

Üniversitede Köy Hizmetleri kampusü içerisinde her türlü sportif etkinliklerin yapılabileceği aynı anda bin kişiye hizmet verebilecek kapalı spor salonu mevcuttur.

KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİ :

Ardahan Üniversitesi Gençlik Eğitim Merkezi Derneğinin geleceğe ilişkin projeleri bulunmaktadır. Bunlar arasında gençlere yönelik çeşitli kurslar açmak ve Ardahan’da büyük bir Kongre ve Kültür Merkezi kurmak bulunmaktadır. Dernek, yakın zamanda İngilizce ve Rusça kursları ve bayanlara yönelik çeşitli kurslar açmayı planlamaktadır. Üniversitede öğrenciler; belli branş ve meslek grupları ile sosyal ve kültürel amaçlar doğrultusunda çeşitli topluluklar oluşturmuşlardır.

KÜTÜPHANE HİZMETLERİ :

Köy Hizmetleri Kampüsü içerisinde aynı anda 100 kişiye hizmet verebilecek kütüphane bulunmaktadır. Ayrıca Üniversite öğrencileri, Ardahan merkezinde bulunan 50 kişi kapasiteli Ardahan İl Halk Kütüphanesi’nden de yararlanabilmektedir. Bu kütüphaneye üye olan herkes internet erişim hizmetinden faydalanmaktadır.

SAĞLIK HİZMETLERİ :

Öğrenci, velisinin bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumundan temin ettiği sağlık karnesini, fakülte veya yüksekokuluna onaylatarak Üniversitenin Mediko-Sosyal Merkezi, Ardahan’ da bulunan Sağlık Ocakları ve Devlet Hastanesi’nden sağlık hizmeti alabilmektedir. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan öğrenciler, gerekli evrakları doldurdukları takdirde, öğrenim süreleri boyunca üniversiteden sağlık karnesi çıkartmak suretiyle sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ :

Web: www.ardahan.edu.tr Telefon: 0478 211 26 87 Faks: 0478 211 29 73 Adres: Ardahan Üniversitesi Rektörlüğü ARDAHAN/TÜRKİYE

ÜNİVERSİTEFAKÜLTE ve Y.OKULYOPİLİBULUNDUĞU YERÖĞRENİM ŞEKLİ